RBC Malmö 

Individuell hyrkartsserie för alla, gokart amatörer såsom proffs i alla åldrar.

Det körs totalt 8 race under säsongen, 4 på hösten och 4 på våren. Det delas ut poäng efter placering i varje race samt 2 bonuspoäng för snabbaste varvtid. De 3 bästa poängresultat från både hösten och på våren avgör förarnas sluttotal och därmed placering i klasstabellerna vid säsongens slut. Poängen sammanställs i tre klasser, nämligen under 33 år, Över 33 år samt en totalklass

 

Till varje race ändras bansträckningen för variation.

Alla förare viktas upp till 95 kg för att skapa jämnare race förutsättningar.

Race Upplägg;

9 min träning

2 x 9 min tidskval 

25 varvs Finaler

Ny säsong kommer snart!

ANMÄLAN GÖRS TILL ETT RACE I TAGET  VIA FACEBOOKGRUPPEN RBC MALMÖ.

Pris 475:- per race!

2 Timmars 

Lagbaserad tävlingsserie för alla, gokart amatörer såsom proffs i alla åldrar.

Det körs totalt 8 race under säsongen, 4 på hösten och 4 på våren. Det delas ut poäng efter placering i varje race samt 2 bonuspoäng för snabbaste varvtid. De 3 bästa poängresultat från både hösten och på våren avgör lagets sluttotal och därmed placering poängtabellen vid säsongens slut.

Till varje race ändras bansträckningen för variation.

Alla förare viktas upp till 95 kg för att skapa jämnare race förutsättningar.

Till racen finns det ett förutbestämt minimum antal förarbyten och bilbyten som måste göras av varje lag. 

Race Upplägg;

10 min tidskval 

2h race

Ny säsong kommer strax!

Pris 1300:- per team

  • Facebook - White Circle
  • LinkedIn - White Circle
  • Instagram - Vit Circle

Här är de! Slutliga tabeller RBC Malmö 2019/2020. Tack alla som kom och körde i år. Vi ses!

Slutställning totalt i RBC Malmö

 

1, Armel Milsimi (MBS) 25/32*/21/29*/30/30/30/52*/198

2. Erik Berggren (Bengan) 19/23/30/-/29*/27*/29*/54/184

3. Peter M (Petronas) 20/20/25/30/20/20/25/60/180

4. Andreas S (Lostboys) 18/21/19/25/23/21/21/46/155

5. Sture Hallin (Sture) (27/25/16/23/25/27/12/22/149

6. Per Nordström (Bredställ) 21/18/23/21/17/17/19/40/141

8. Jack Royal (Jack) 23/27/20/-/-/-/20/42/132

7. Daniel Andersson (Danne) 17/17/18/20/10/13/18/34/120

8. Adam Hult (The Stig) 10/15/15/15/18/15/-/30/108

9. Wilmer Magnusson (Wilmer) 2/9/7/16/9/8/15/36/92

10. Örjan Bengtsson (Anläggarna) 32*/-/29*/-/-/-/-/24/85

11. Liam Karlsson (Liam) -/-/-/6/16/17/16/38/77

12. Casper Jensen (Casper) 14/13/8/17/-/12/-/20/76

13. Ronnie Ekdahl (Ronnie) 7/11/13/14/6/2/-/26/72

14 Gustav Forsman (Team Green) 16/-/11/-/21/23/-/-/71

15. Tomme Alm (tobbe) -/-/14/18/8/4/13/16/69

16. Daniel Fredriksson (Daniel) -/16/17/-/19/16/-/-/68

17. Peter Szasz (Peti) 13/6/4/10/15/19/8/10/64

18. Milan Klacar (Milan) 8/5/10/13/7/7/9/12/59

19. Robin Svanberg (Da Wiener) 15/14/-/-/-/-/-/28/57

19. Robert Martyn (Bombardino) 12/4/12/19//11/3/-/-/57

21. Johan Larsson (Johan1) -/-/9/-/14/14/14/18/55

22. Oscar Jägestedt -/-/-/-/-/5/17/32/54

23. Sven Larsson (Mosquito) -/-/-/-13/19/10/14/46

24 Sten Lindgren (111) 6/2/5/9/3/5/11/8/44

25. Anders Eilert (Eilert) 4/-/6/3/12/9/6/-/40

26. Lars Arvidsson (Race Lasse) 11/10/-/-/-/11/-/-/32

27. Victor Bagge (VictoR) 5/3/3/11/5/1/-/6/31

28. Oliver Söderström (KAKAN) -/-/-/-/-/-/23/-/23

29. Luggan (Luggan) -/-/2/8/4/6/-/-/20

30. Magnus Pålsson (Citybygg) -/19/-/-/-/-/-/-/19

31. Miko Sicinski (Okim) 9/8/-/-/-/-/-/-/17

33. Karl Stamåker (Karl) 3/12/1/-/-/0/-/-/16

33. Oliver Martyn (Oliver) -/-/-/12/-/-/-/-/12

34. Niklas Pernet (NP) 1/0/0/5/1/0/-/4/11

34. Lars Bigge (Zigge) -/-/-/-/-/-/11/-/11

36. Niclas B Norell (NicBig) -/-/-/-/-/-/7/-/7

36. Viktor Andersson (Viktor) -/7/-/-/-/-/-/-/7

36. Anders Wester -/0/-/7/-/-/-/-/7

39. Kristoffer Uszak (kristoffer) -/-/-/4/-/-/-/-/4

39. Johan Moreau (JohanMoreau) -/-/-/-/-/-/4/-/4

41. Thomas Grandin (Rumpnisse) -/-/-/-/-/-/3/-/3

42. Theo Vincent (Theo) -/-/-/-/2/0/-/-/2

42. Marcus Tegstam (Kimi) -/-/-/-/-/-/-/2/2

44. Anders Lindgren (Linkan) -/1/-/-/-/-/-/1

45. Ramez Flink -/-/-/-/-/0/-/-/0

45. Martin Hansson (Bejkån) -/-/-/-/0/-/-/-/0

45. Jimmie Ullerholm (Ullerholm) -/-/-/-/-/0/-/-/0

45. GT Nisse (GT Nisse) -/-/0/-/-/-/-/-/0

 

Slutställning under 33 år

1. Armel Milsimi (MBS) 25/30/25/30/30/30/30/54/199

2. Erik Berggren (Bengan) 21/23/30/-/27/25/27/60/188

3. Sture Hallin (Sture) 27/25/21/27/25/27/18/32/163

4. Adam Hult (The Stig) 17/21/20/21/23/21/-/38/144

5. Wilmer M (Wilmer) 15/17/18/23/19/18/19/42/138

6. Jack Royal (Jack) 23/27/23/-/-/-/23/50//123

7. Peter Szasz (Peti)18/15/17/19/20/19/17/28/121

8. Casper Jensen (Casper) 19/19/19/25/-/20/-/30/113

9. Liam Karlsson (Liam) -/-/-/17/21/23/20/46/97

10. Örjan Bengtsson (Anläggarna) 30/-/27/-/-/-/-/34/91

11. Oscar Jägestedt (Oscar) -/-/-/-/-/16/21/40/77

12. Robin Svanberg (Da Wiener) 20/20/-/-/-/-/-/36/76

13. Luggan (Luggan) -/-/16/18/18/17/-/-/69

14. Karl Stamåker (Karl) 16/18/15/-/-/15/-/64

15. Theo Vincent (Theo) -/-/-/-/17/13/-/-/30

16. Oliver Söderström (KAKAN) -/-/-/-/-/-/25/-/25

17. Oliver Martyn (Oliver) -/-/-/20/-/-/-/-/20

18. Niclas B Norell (NicBig) -/-/-/-/-/-/16/-/17

19. Viktor Andersson (Viktor) -/16/-/-/-/-/-/-/16

20. Ramez Flink -/-/-/-/-/14/-/-/14

 

Slutställning över 33 år

1 Peter M (Petronas) 27/27/30/30/25/25/30/60/202

2. Andreas S (Lostboys) 25/30/25/27/30/27/27/54/193

3. Per Nordström (Bredställ ) 30/23/27/25/21/21/25/178

4. Daniel A (Danne) 23/21/23/23/16/18/23/46/156

5. Ronnie Ekdahl (Ronnie) 16/19/19/19/13/12/-/42/124

6. Milan Klacar (Milan) 17/16/16/18/14/15/17/34/117

7. Torbjörn Ahlm (tobbe) -/-/20/20/15/14/20/38/113

8. Sten Lindgren (111) 15/13/13/16/11/10/15/32/102

9. Victor Bagge (VictoR) 14/14/12/17/12/11/-/30/98

10. Johan Larsson (Johan1) -/-/15/-/20/19/21/40/96

11. Gustav Forsman (Team Green) 21/-/17/-/27/30/-/-/95

12. Robert M (Bombardino) 20/15/18/21/17/13/-/-/89

12. Anders Eilert (Eilert) 13/-/14/12/18/16/16/-/89

14. Daniel Fredriksson (Daniel) -/20/21/-/23/20/-/-/84

15. Niklas Pernet (Niklas P) 12/10/11/14/10/8/-/28/83

16. Sven Larsson (Mosquito) -/-/-/-19/23/18/36/78

17. Lars Arvidsson (Race Lasse) 19/18/-/-/-/17/-/-/54

18. Miko Sicinski (Okim) 18/17/-/-/-/-/-/35

19. Marcus Tegstam (Kimi) -/-/-/-/-/-/-/26/26

19. Anders Wester -/11/-/15/-/-/-/26

21. Magnus Pålsson (Citybygg) -/25/-/-/-/-/-/25

22. Lars Bigge (Zigge) -/-/-/-/-/-/18/-/18

23. Johan Moreau (JohanMoreau) -/-/-/-/-/-/14/-/14

24. Thomas Grandin (Rumpnisse) -/-/-/-/-/-/13/-/13

24. Kristoffer Uszak (kristoffer) -/-/-/13/-/-/-/13

26. Anders Lindgren (Linkan) -/12/-/-/-/-/-/12

27. GT Nisse (GT Nisse) -/-/10/-/-/-/-/10

28. Martin Hansson (Bejkån) -/-/-/-/9/-/-/9

28. Jimmie Ullerholm (Ullerholm) -/-/-/-/-/9/-/-/9

2 Timmars Resultat

Nästa race Mars 10, Apr 14, Maj 12.

Samling kl 1830