RBC Malmö 

Individuell hyrkartsserie för alla, gokart amatörer såsom proffs i alla åldrar.

Det körs totalt 8 race under säsongen, 4 på hösten och 4 på våren. Det delas ut poäng efter placering i varje race samt 2 bonuspoäng för snabbaste varvtid. De 3 bästa poängresultat från både hösten och på våren avgör förarnas sluttotal och därmed placering i klasstabellerna vid säsongens slut. Poängen sammanställs i tre klasser, nämligen under 33 år, Över 33 år samt en totalklass

 

Till varje race ändras bansträckningen för variation.

Alla förare viktas upp till 95 kg för att skapa jämnare race förutsättningar.

Race Upplägg;

9 min träning

2 x 9 min tidskval 

25 varvs Finaler

Kommande race säsong 2019/20;

Tisdagarna 28 april

ANMÄLAN GÖRS TILL ETT RACE I TAGET  VIA FACEBOOKGRUPPEN RBC MALMÖ.

Pris 475:- per race!

2 Timmars 

Lagbaserad tävlingsserie för alla, gokart amatörer såsom proffs i alla åldrar.

Det körs totalt 8 race under säsongen, 4 på hösten och 4 på våren. Det delas ut poäng efter placering i varje race samt 2 bonuspoäng för snabbaste varvtid. De 3 bästa poängresultat från både hösten och på våren avgör lagets sluttotal och därmed placering poängtabellen vid säsongens slut.

Till varje race ändras bansträckningen för variation.

Alla förare viktas upp till 95 kg för att skapa jämnare race förutsättningar.

Till racen finns det ett förutbestämt minimum antal förarbyten och bilbyten som måste göras av varje lag. 

Race Upplägg;

10 min tidskval 

2h race

Kommande race säsong 2019/20;

Tisdagarna 14 april, 12 maj 

Pris 1300:- per team

  • Facebook - White Circle
  • LinkedIn - White Circle
  • Instagram - Vit Circle

Totalt efter race 6
1. Armel Milsimi (MBS) 25/32*/21/29*/30/30/146
2. Erik Berggren (Bengan) 19/23/30/-/29*/27*/128
3. Sture Hallin (Sture) (27/25/16/23/25/27/127
4. Peter Malmgren (Petronas) 20/20/25/30/20/20/115
5. Andreas Silwerstern (Lostboys) 18/21/19/25/23/21/109
6. Per Nordström (Bredställ Racing) 21/18/23/21/17/17/99
7. Daniel Andersson (Danne) 17/17/18/20/10/13/78
8. Adam Hult (The Stig) 10/15/15/15/18/15/78
8 Gustav Forsman (Team Green) 16/-/11/-/21/23/71
10. Jack Royal (Jack) 23/27/20/-/-/-/70
11. Daniel Fredriksson (Daniel) -/16/17/-/19/16/68
12. Örjan Bengtsson (Anläggarna) 32*/-/29*/-/-/-/61
13. Robert Martyn (Bombardino) 12/4/12/19//11/3/57
14. Casper Jensen (Casper) 14/13/8/17/-/12/56
15. Peter Szasz (Peti) 13/6/4/10/15/19/54
16 Ronnie Ekdahl (Ronnie) 7/11/13/14/6/2/46
17. Milan Klacar (Milan) 8/5/10/13/7/7/45
18. Tomme Alm (tobbe) -/-/14/18/8/4/44
19. Wilmer Magnusson (Wilmer) 2/9/7/16/9/8/42
20. Liam Karlsson (Liam) -/-/-/6/16/17/40
21. Johan Larsson (Johan1) -/-/9/-/14/14/37
22. Anders Eilert (Eilert) 4/-/6/3/12/9/34
23. Lars Arvidsson (Race Lasse) 11/10/-/-/-/11/32
23 Sven Larsson (Mosquito) -/-/-/-13/19/32
25. Robin Svanberg (Da Wiener) 15/14/-/-/-/-/29
26. Victor Bagge (VictoR) 5/3/3/11/5/1/25
27. Sten Lindgren (111) 6/2/5/9/3/23
28. Luggan (Luggan) -/-/2/8/4/6/20
29. Magnus Pålsson (Citybygg) -/19/-/-/-/-/19
30. Miko Sicinski (Okim) 9/8/-/-/-/-/17
31. Karl Stamåker (Karl) 3/12/1/-/-/0/16
32. Oliver Martyn (Oliver) -/-/-/12/-/-/12
33. Viktor Andersson (Viktor) -/7/-/-/-/-/7
33. Anders Wester -/0/-/7/-/-/7
33. Niklas Pernet (Niklas P) 1/0/0/5/1/7
36. Oscar Jägestedt -/-/-/-/-/5/5
37. Kristoffer Uszak (kristoffer) -/-/-/4/-/-/4
38. Theo Vincent (Theo) -/-/-/-/2/0/2
39. Anders Lindgren (Linkan) -/1/-/-/-/1
40. Ramez Flink -/-/-/-/-/0/0
40. Martin Hansson (Bejkån) -/-/-/-/0/-/0
41. Jimmie Ullerholm (Ullerholm) -/-/-/-/-/0/0
42. GT Nisse (GT Nisse) -/-/0/-/-/-/0

Under 33 år

1. Armel Milsimi (MBS) 25/30/25/30/30/30/145
2. Sture Hallin (Sture) 27/25/21/27/25/27/131
3. Erik Berggren (Bengan) 21/23/30/-/27/25/126
4. Adam Hult (The Stig) 17/21/20/21/23/21/106
5. Wilmer Magnusson (Wilmer) 15/17/18/23/19/18/95
6 Peter Szasz (Peti)18/15/17/19/20/19/93
7. Casper Jensen (Casper) 19/19/19/25/-/20/83
8. Jack Royal (Jack) 23/27/23/-/-/-/73
9. Luggan (Luggan) -/-/16/18/18/17/69
10. Karl Stamåker (Karl) 16/18/15/-/-/15/64
11. Örjan Bengtsson (Anläggarna) 30/-/27/-/-/-/57
12. Liam Karlsson -/-/-/17/21/23/51
13. Robin Svanberg (Da Wiener) 20/20/-/-/-/-/40
14. Theo Vincent (Theo) -/-/-/-/17/13/30
15. Oliver Martyn (Oliver) -/-/-/20/-/-/20
16. Viktor Andersson (Viktor) -/16/-/-/-/-/16
16. Oscar Jägestedt -/-/-/-/-/16/16
18. Ramez Flink -/-/-/-/-/14/14

Över 33 år

1. Andreas Silwerstern (Lostboys) 25/30/25/27/30/27/139
2. Peter Malmgren (Petronas) 27/27/30/30/25/25/137
3. Per Nordström (Bredställ Racing) 30/23/27/25/21/21/124
4. Daniel Andersson (Danne) 23/21/23/23/16/18/103
5. Gustav Forsman (Team Green) 21/-/17/-/27/30/95
6. Robert Martyn (Bombardino) 20/15/18/21/17/13/89
7. Daniel Fredriksson (Daniel) -/20/21/-/23/20/84
8. Ronnie Ekdahl (Ronnie) 16/19/19/19/13/12/82
9. Milan Klacar (Milan) 17/16/16/18/14/15/80
10. Anders Eilert (Eilert) 13/-/14/12/18/16/73
11. Torbjörn Ahlm (tobbe) -/-/20/20/15/14/69
12. Victor Bagge (VictoR) 14/14/12/17/12/11/68
13. Sten Lindgren (111) 15/13/13/16/11/10/65
14. Niklas Pernet (Niklas P) 12/10/11/14/10/8/55
14. Lars Arvidsson (Race Lasse) 19/18/-/-/-/17/54
14. Johan Larsson (Johan1) -/-/15/-/20/19/54
16. Sven Larsson (Mosquito) -/-/-/-19/23/42
17. Miko Sicinski (Okim) 18/17/-/-/-/35
18. Anders Wester -/11/-/15/-/26
19. Magnus Pålsson (Citybygg) -/25/-/-/-/25
20. Kristoffer Uszak (kristoffer) -/-/-/13/-/13
21. Anders Lindgren (Linkan) -/12/-/-/-/12
22. GT Nisse (GT Nisse) -/-/10/-/-/10
23. Martin Hansson (Bejkån) -/-/-/-/9/9
23. Jimmie Ullerholm (Ullerholm) -/-/-/-/-/9/9

I tabellen räknas 1 av 4 race på hösten respektive våren bort. Poäng med * = 2 extra poäng i totaltabellen för kvällens snabbaste varv. I finalen räknas dubbla poäng (gäller ej snabbaste varv som alltid räknas med 2 extra poäng.)

Nästa race nr 7 är flyttat till den 28/4 kl 18.30. Finalen, race 8, körs prel den 19/5 Vi ses!

2 Timmars Resultat

Nästa race Mars 10, Apr 14, Maj 12.

Samling kl 1830